Sprememba naslova sedeža CSD Savinjsko-Šaleška in Enote Velenje
Spoštovani,
Center za socialno delo Savinjsko-Šaleška, Enota Velenje in sedež CSD Savinjsko-Šaleška, v katerega spadajo Skupna strokovna služba, Služba za odločanje o pravicah iz javnih sredstev in Skupna splošna služba se z dnem 19.04.2021 selimo na novo lokacijo z naslovom Stari trg 35, 3320 Velenje.
Naši novi poslovni prostori se nahajajo ob javnem parkirišču, kjer je možnost parkiranja tudi za uporabnike, v poslovni stavbi je dvigalo, tako, da bomo dostopni vsem uporabnikom.
Vsi ostali podatki pravne osebe - CSD Savinjsko-Šaleška (elektronski naslovi in telefonske številke) ostajajo nespremenjeni.
Vse uporabnike tudi obveščamo, da bomo v četrtek, 15.04.2021 in v petek, 16.04.2021, žal brez internetne povezave, zato prosimo vse uporabnike, da nas kličejo na telefonske številke. V primeru težav bomo naredili tudi preusmeritev na Enoto Žalec in Enoto Mozirje, kjer nam bodo v teh dveh dneh v pomoč pri delu z uporabniki.
Prosimo vas, da nas od 19.04.2021 poiščete že na novem naslovu.
Zahvaljujemo se vam za razumevanje.
S spoštovanjem,
Helena Bezjak Burjak, direktorica
Spoštovani uporabniki,
obveščamo vas, da je vstop na center za socialno delo mogoč, tako kot na ostale inštitucije v državi, pod naslednjimi pogoji:
s strokovnimi delavkami in delavci predhodno kontaktirajte in se za termin osebnega obiska dogovorite preko telefona ali preko e-pošte;
nenadzorovano gibanje na centru NI dovoljeno, zato na CSD vstopate le v dogovoru s strokovnimi delavci in posamično;
v kolikor ste nenajavljeni, v nujnih in neodložljivih primerih, počakajte na vstop na označenih mestih pred CSD in upoštevajte varnostno razdaljo najmanj 1,5m;
vstopite lahko samo zdravi in če ne kažete znakov okuženosti, o čemer podpišete izjavo ob vstopu v CSD;
pred vstopom razkužite roke in ves čas, ko se nahajate v prostorih CSD, nosite zaščitno masko ter se držite navodil za zaščito pred okužbo.
V primeru, če morate oddati vlogo ali drugo dokumentacijo, jo oddajte v poštni nabiralnik ob vhodnih vratih.
Na takšen način želimo zavarovati zdravje vseh občanov in preprečiti širjenje bolezni.
Hvala za razumevanje.
Center za socialno delo Savinjsko-Šaleška je v skladu s 6. členom Zakona o socialnem varstvu (Ur. List RS, št. 54/17) nastal s spojitvijo Centrov za socialno delo: Velenje, Mozirje in Žalec s sedežem na naslovu Prešernova cesta 10, 3320 Velenje.
CSD Savinjsko-Šaleška je javni zavod organiziran za opravljanje dejavnosti socialnega varstva za območje upravnih enot: Mozirje, Velenje in Žalec.
Uradne ure:
PON.: 8.00 - 12.00 in 13.00 - 15.00 SRE.: 8.00 - 12.00 in 13.00 - 17.00 PET.: 8.00 - 12.00
obveščamo vas, da je vstop na center za socialno delo v času od 1. 4. do 12. 4. 2021 v skladu z ukrepi Vlade Republike Slovenije mogoč le v nujnih primerih pod naslednjimi pogoji:
s strokovnimi delavkami in delavci predhodno kontaktirajte in se za termin osebnega obiska dogovorite preko telefona ali preko e-pošte;
nenadzorovano gibanje na centru NI dovoljeno, zato na CSD vstopate le v dogovoru s strokovnimi delavci in posamično;
V uporabi je nova vloga za uveljavljanje pravice do varstvenega dodatka. Vlagatelj lahko s to vlogo uveljavlja pravico do varstvenega dodatka in hkrati tudi pravico do denarne socialne pomoči in pravico do plačila prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje.
Objavljen je količnik uskladitve preživnin in nadomestil preživnin za leto 2021. Na podlagi objavljenega količnika ostajajo vse preživnine na isti višini in se ne uskladijo, razen preživnine, določene ali dogovorjene v mesecu maju 2020, ki se povečajo za 0,8%. Letos obvestila o uskladitvi preživnin tako ne bodo izdana. Preživnine ostajajo nespremenjene. Izjema so preživnine določene v maju 2020.
29. 1. 2021 bo izplačilo: enkratnega solidarnostnega dodatka za otroke (za prejemnike otroškega dodatka), višjega dodatka za velike družine in višjega dodatka za nego otroka 31. 3. 2021 bo izplačilo: enkratnega solidarnostnega dodatka za otroke (za upravičence, ki so oddali vlogo, ker niso prejemniki otroškega dodatka) in enkratnega solidarnostnega dodatka za novorojence
Zakon o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije COVID-19 t.i. PKP7, ureja enkratne solidarnostne dodatke.
Center za socialno delo Savinjsko-Šaleška svojo dejavnost izvaja na sedežu v Velenju ter na enotah Mozirje (Šmihelska cesta 2, 3320 Mozirje), Žalec (Mestni trg 5, 3310 Žalec) in Velenje (Prešernova cesta 10, 3320 Velenje).
CSD Savinjsko-Šaleška izvaja tudi naloge regijskega značaja, in sicer delujejo:
Služba za koordinacijo in pomoč žrtvam, kamor spada interventna služba
Služba za koordinacijo obravnave v skupnosti
Služba za odločanje o pravicah iz javnih sredstev
Predvideni sta še dve službi regijskega značaja, in sicer:
Služba za koordinacijo invalidskega varstva in
Mobilna strokovna služba.
Socialna varnost, ki jo želi zagotoviti država vsem svojim državljanom (Zakon o socialnem varstvu), obsega preprečevanje in reševanje socialne problematike posameznikov, družine in skupin prebivalstva, njena dejavnost pa so storitve in ukrepi namenjeni preprečevanju in odpravljanju socialnih stisk in težav ter denarno socialne pomoči namenjene tistim posameznikom, ki si sami materialne varnosti ne morejo zagotoviti.
Na Centru za socialno delo Savinjsko-Šaleška želimo zagotavljati posamezniku, družini in skupini prebivalstva pravice iz socialnega varstva, ki obsegajo:
storitve in ukrepe namenjene preprečevanju in odpravljanju socialnih stisk in težav:
socialna preventiva, ki je namenjena prav preprečevanju socialnih stisk in težav,
prva socialna pomoč, namenjena odpravi stisk in težav,
osebna pomoč v obliki svetovanja, urejanja in vodenja,
institucionalno varstvo, kot pomoč pri urejanju in plačevanju storitev,
denarne socialne pomoči, ki so namenjene tistim posameznikom, ki si sami materialne varnosti ne morejo zagotoviti zaradi okoliščin, na katere ne morejo vplivati.
Država nas pooblašča, da svojo dejavnost, v skladu z zakonodajo, opravljamo tudi po javnih pooblastilih z namenom zaščite otrok in odraslih, ki sami ne morejo poskrbeti za svoje koristi.
Želimo, da tudi z našo pomočjo živite bolje in tako lažje sledite svojim željam. Predvsem pa želimo pomagati staršem in otrokom pri zagotavljanju boljših pogojev za njihov razvoj, kot tudi starejšim boljše pogoje v obdobju staranja.
Socialnovarstvene storitve
Izvajanje socialnovarstvenih storitev nam predpisuje Zakon o socialnem varstvu, podrobneje pa izvajanje le-teh predpisuje Pravilnik o standardih in normativih socialnovarstvenih storitev.
Socialnovarstvene storitve so:
Prva socialna pomoč
ki obsega pomoč pri prepoznavanju socialne stiske ali težave, oceno možnih rešitev, seznanjanje upravičenca z možnimi socialnovarstvenimi storitvami in dajatvami, z obveznostmi, ki sledijo izbiri storitve ali dajatve ter predstavitev mreže izvajalcev, ki lahko upravičencu nudijo pomoč. Upravičenec do prve socialne pomoči je vsakdo, ki se znajde v socialni stiski, če se za storitev odloči prostovoljno, če sprejme storitev, ki jo center začne na pobudo upravičenih predlagateljev, ali če pristane na storitev, ki jo začne center po uradni dolžnosti, ali na osnovi obvestil organov in zavodov, ki so ugotovili socialno ogroženost upravičenca.
Osebna pomoč
ki obsega svetovanje, urejanje in vodenje z namenom, da bi posamezniku omogočili razvijanje, dopolnjevanje, ohranjanje ter izboljševanje njegovih socialnih zmožnosti. Upravičenci so posamezniki, ki so zaradi različnih vzrokov v socialni stiski, prognoza njihovih težav pa kaže, da bi lahko ob ustrezni strokovni pomoči v svojem okolju normalno živeli.
Pomoč družini za dom
ki obsega strokovno svetovanje in pomoč pri urejanju odnosov med družinskimi člani, strokovno svetovanje in pomoč pri skrbi za otroke in usposabljanje družine za opravljanje njene vsakdanje vloge. Upravičenci do storitve so posamezniki in družine v primerih, ko socialne stiske in težave izhajajo iz neurejenih odnosov v družini in so rešljive le s spremembami v družini kot celoti, kadar družina išče strokovno svetovanje in pomoč pri skrbi za otroke, vendar poznani vzorci vedenja in znanja družine ne zadoščajo za odpravljanje težav ter v primerih, ko socialne stiske dveh ali več družinskih članov za zagotovitev normalnih pogojev za obstanek in razvoj družine zahtevajo trajnejšo podporo in vodenje. Pogoj za uporabo storitve sta ocena, da so družinski člani motivirani za uresničevanje potrebnih sprememb v svojih socialnih vlogah ter sprejem dogovora o sodelovanju.
Institucionalno varstvo, kot pomoč pri urejanju in plačevanju storitev.
Zaposlitev pod posebnimi pogoji, kot pomoč pri urejanju zaposlitve.
Javna pooblastila so naloge, katere izvaja Center za socialno delo na podlagi številnih zakonskih, podzakonskih in drugih predpisov, zlasti:
Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, ki ureja posvojitve, rejništvo, skrbništvo, ukrepe za zaščito otrok, njihovih pravic in koristi ter posamezne naloge za varstvo družine in otrok,
Zakona o socialnem varstvu,
Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev,
Zakona o socialno varstvenih prejemkih,
Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih,
Kazenskega zakonika,
Zakona o izvrševanju kazenskih sankcij,
Zakona o socialnem vključevanju invalidov,
Zakona o osebni asistenci in drugih.
Postopki javnih pooblastil se vodijo po Zakonu o splošnem upravnem postopku.
CSD Savinjsko-Šaleška je krajevno pristojen za območje naslednjih občin