Preskoči na glavno vsebino
Logotip Centrov za socialno delo Slovenije

Center za socialno delo Savinjsko-Šaleška Vstopna točka

  • Kopališka cesta 2/a
    3320 Velenje
  • Telefon: 03 777 30 91
  • E-pošta: dolgotrajna.csdsasal@gov.si

Dolgotrajna oskrba

VSTOPNA TOČKA ZA DOLGOTRAJNO OSKRBO CSD SAVINJSKO-ŠALEŠKA

Naslov: Kopališka cesta 2/a, 3320 Velenje
Elektronski naslov: dolgotrajna.csdsasal@gov.si
Telefon: 03 777 30 91

Uradne ure

  • PONEDELJEK: 08.00-12.00 in 13.00-15.00
  • SREDA: 08.00-12.00 in 13.00-17.00
  • PETEK: 08.00-12.00

Vloga ODČ (PDF) Vloga za dolgotrajno oskrbo (PDF) Vloga za e-oskrbo (PDF)

DOLGOTRAJNA OSKRBA

Dolgotrajna oskrba združuje sistem ukrepov, storitev in aktivnosti, namenjenih osebam, ki so zaradi posledic bolezni, starostne oslabelosti, poškodb, invalidnosti, pomanjkanja ali izgube intelektualnih sposobnosti v daljšem časovnem obdobju (najmanj tri mesece) ali trajno odvisne od pomoči drugih oseb pri opravljanju osnovnih in podpornih dnevnih opravil. Dolgotrajna oskrba je urejena z zakonom o dolgotrajni oskrbi.

UPRAVIČENCI DO STORITEV DOLGOTRAJNE OSKRBE

Do storitev dolgotrajne oskrbe so upravičene osebe, ki izpolnjujejo naslednje pogoje:

KATEGORIJE DOLGOTRAJNE OSKRBE

Osebe se uvrščajo v eno izmed kategorij dolgotrajne oskrbe na podlagi ocene upravičenosti. Zavarovana oseba je brez izdelane ocene upravičenosti uvrščena v 5. kategorijo DO, če je k vlogi za uveljavljanje pravic do dolgotrajne oskrbe priložen izvida, ki ni starejši od šestih mesecev od datuma vložitve vloge, in iz njega izhaja da:

S kategorijo dolgotrajne oskrbe se določa obseg pravic, do katerih je posameznik upravičen.

  1. kategorija – lažja omejitev samostojnosti ali sposobnosti samooskrbe;
  2. kategorija – zmerna omejitev samostojnosti ali sposobnosti samooskrbe;
  3. kategorija – težja omejitev samostojnosti ali sposobnosti samooskrbe;
  4. kategorija – težka omejitev samostojnosti ali sposobnosti samooskrbe;
  5. kategorija – najtežja omejitev samostojnosti ali sposobnosti samooskrbe.

PRAVICE IZ DOLGOTRAJNE OSKRBE

Zakon o dolgotrajni oskrbi predvideva postopno izvajanje nedenarnih in denarnih pravic. Nedenarne pravice so:

Denarna pravica je opredeljena v obliki denarnega prejemka (od 1. 12. 2025 dalje).

Zakon opredeljuje še dve dodatni pravici: storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti (v veljavi od 1. 7. 2025) in e-oskrba (v veljavi od 1. 7. 2025).

POSTOPEK UVELJAVLJANJA PRAVICE

Postopek za uveljavljanje pravic do dolgotrajne oskrbe se prične z vložitvijo vloge, ki jo je mogoče oddati po navadni oz. elektronski pošti ter osebno:

Po prejeti vlogi bodo vlagatelja kontaktirale svetovalke za dolgotrajno oskrbo in se dogovorile za termin obiska na njegovem domu. Po pogovoru z vlagateljem in njegovimi svojci bodo izdelale oceno upravičenosti do dolgotrajne oskrbe. Na podlagi ocene upravičenosti bodo izdale odločbo ter pripravile načrt priporočenih storitev. Z odločbo in načrtom priporočljivih storitev se bo upravičenec oglasil pri koordinatorju izvajalca dolgotrajne oskrbe in skupaj bosta izdelala osebni načrt, ki bo podlaga za izvajanje storitev s strani izvajalcev.

PRAVICA DO OSKRBOVALCA DRUŽINSKEGA ČLANA

Od 01.01.2024 lahko vlagatelji, ki so na podlagi ocene upravičenosti uvrščeni v 4. ali 5. kategorijo dolgotrajne oskrbe, uveljavljajo pravico do oskrbovalca družinskega člana. Kandidat za oskrbovalca družinskega člana mora izpolnjevati naslednje pogoje:

Odločba Centra za socialno delo, s katero se prizna pravica do izbire oskrbovalca družinskega člana, je pogoj za sklenitev začasnega osebnega načrta, v katerem se določi dan začetka izvajanja nalog oskrbovalca družinskega člana ter storitve, ki jih upravičenec potrebuje. Pred sklenitvijo začasnega osebnega načrta mora kandidat za oskrbovalca družinskega člana zapustiti trg dela. Oskrbovalec družinskega člana je upravičen do:

Upravičenec do oskrbovalca družinskega člana lahko od 01.07.2025 koristi tudi dodatni pravici e-oskrbo in storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti.

Vloga za uveljavljanje pravice do oskrbovalca družinskega člana in izbiro oskrbovalca družinskega člana

DOLGOTRAJNA OSKRBA NA DOMU – od 01.07.2025 dalje

Dolgotrajna oskrba na domu je nedenarna pravica, ki se izvaja na domu upravičenca. To pomeni, da upravičenec na svojem lastnem domu prejema tako storitve pomoči pri osnovnih in podpornih dnevnih opravilih, in storitve zdravstvene nege, vezane na osnovna dnevna opravila. Obseg izvajanja storitve je odvisen od kategorije dolgotrajne oskrbe v katero je upravičenec uvrščen.

Kategorija Obseg ur
1. 20 mesečno
2. 40 mesečno
3. 60 mesečno
4. 80 mesečno
5. 110 mesečno
Kategorija dolgotrajne oskrbe 1. 2. 3. 4. 5.
OBSEG UR MESEČNO 20 40 60 80 110

Vsak upravičenec te pravice lahko koristi tudi dodatni pravici (e-oskrba in storitve za krepitev in ohranjanje samostojnosti).

Vloga za uveljavljanje pravic do dolgotrajne oskrbe

DODATNI PRAVICI – od 01.07.2025 dalje

PRAVICA DO E – OSKRBE

E-oskrba vključuje storitve na daljavo, ki zagotavljajo samostojnost in varnost upravičenca v domačem okolju. Sodobni podporni sistemi e-oskrbe se nanašajo na vrsto pametnih tehnologij, ki so povezane s 24 ur dostopnimi storitvami. Te obsegajo osebne alarme (majhna naprava, ki se sproži ob nezaželenem dogodku – potrebi po pomoči), okoljske senzorje (npr. puščanje plina, dim), naprave, povezane z mobilnostjo (npr. detektor padca), in sistem GPS za določanje položaja oz. za sledenje. Lahko so povezane z asistenčnim centrom, ki zagotavlja odziv na morebitne alarme 24 ur na dan, ali z mobilnim telefonom (ne)formalnega oskrbovalca.

Pravica do storitev e-oskrbe bo sofinancirana v višini 31 eurov mesečno na posameznega upravičenca. Od 1. januarja 2028 dalje pa 25 eurov. Upravičencu pripada tudi sofinanciranje enkratnega stroška v višini 50 eurov za namestitev opreme in vzpostavitev priključka za izvajanje storitev e-oskrbe tam, kjer upravičenec prebiva. Dodatna pravica E-oskrbe se lahko koristi v kombinaciji z vsemi drugimi pravicami iz dolgotrajne oskrbe, razen s pravico do dolgotrajne oskrbe v instituciji.

Osebe, stare 80 let in več, so upravičene do e-oskrbe tudi če niso upravičene do pravic do dolgotrajne oskrbe, ob pogoju, da izbrani zdravnik, patronažna sestra ali pristojni center za socialno delo poda mnenje, da obstajajo razlogi, zaradi katerih ta oseba potrebuje navedeno storitev.

Vloga za uveljavljanje pravice do E-oskrbe

STORITVE ZA KREPITEV IN OHRANJANJE SAMOSTOJNOSTI

Storitve za krepitev in ohranjanje samostojnosti so namenjene preprečevanju poslabšanja stanja upravičenca, storitve psihosocialne podpore, storitve post diagnostične podpore osebam s sindromom demence in storitve svetovanja za prilagoditev bivalnega okolja.

Navedene storitve lahko se lahko koristi v kombinaciji z vsemi pravicami iz dolgotrajne oskrbe. Oseba, ki je upravičena do dolgotrajne oskrbe, je do navedenega števila ur upravičena vsako leto.

Kategorija Obseg ur
1. 12 letno
2. 24 letno
3. 48 letno
4. 30 letno
5. 24 letno
Kategorija dolgotrajne oskrbe 1. 2. 3. 4. 5.
OBSEG UR LETNO 12 24 48 30 24

VSTOPNA TOČKA ZA DOLGOTRAJNO OSKRBO CSD SAVINJSKO-ŠALEŠKA

Kopališka cesta 2/a, 3320 Velenje
Tel. 03 777 30 91
E-naslov: dolgotrajna.csdsasal@gov.si

Za podrobnejše informacije nas lahko pokličete po telefonu ali se osebno oglasite v prostorih vstopne točke. Prav tako lahko osnovne informacije in vloge za uveljavljanje pravic do dolgotrajne oskrbe prejmete tudi na vseh enotah CSD Savinjsko-Šaleška (Velenje, Mozirje, Žalec), kjer lahko vlogo tudi oddate.

Dokumenti