Dne 15. 6. 2021 se je iztekla epidemija COVID-19, hkrati je prenehal veljati tudi Odlok o začasnih ukrepih za zmanjšanje tveganja in preprečevanje širjenja okužbe v upravnih zadevah. Tako od 16. junija 2021 dalje ni več mogoče oddajanje vlog po elektronski poti brez varnega elektronskega podpisa s kvalificiranim potrdilom.
Z iztekom epidemije preneha mesečno avtomatično podaljšanje pravic iz javnih sredstev:
Za letne pravice centri za socialno delo odločajo o podaljšanju pravic po uradni dolžnosti (v obliki informativnega izračuna ali odločbe).
Za mesečne pravice (pravica do denarne socialne pomoči, varstvenega dodatka, plačila prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje, kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev ali subvencije najemnine), ki se iztečejo v mesecu juniju 2021, morajo upravičenci do 30. 6. 2021 vložiti vlogo za podaljšanje pravice, da ne bo prišlo do prekinitve upravičenosti.
Od 1. 7. 2021 dalje začneta roka za dokazovanje namenske porabe izredne denarne socialne pomoči in za predložitev dokazil, ki sta se iztekla v času razglašene epidemije, teči znova.
Pri vlogah za denarno socialno pomoč, varstveni dodatek, plačilo prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje, kritje razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev in subvencijo najemnine, vloženih
v mesecu juniju 2021, se premoženje (razen prihranki in vrednostni papirji) še vedno NE upošteva pri ugotavljanju materialnega položaja,
od 1. julija 2021 dalje, pa se premoženje ponovno upošteva pri ugotavljanju materialnega položaja.
V mesecu juniju 2021 bodo Centri za socialno pričeli z izdajo informativnih izračunov pri podaljšanju t.i. letnih pravic.
Informativni izračuni se bodo najprej izdali za pravico do otroškega dodatka, subvencijo vrtca, subvencijo malice in subvencijo kosila. Kasneje sledi še pravica do državne štipendije.
Prvi informativni izračuni bodo torej izdani za priznanje pravice do otroškega dodatka in subvencije vrtca s 1. julijem 2021.
Namen informativnega izračuna je, da se stranki omogoči čimprejšnje izvrševanje pravic, do katerih je upravičena.
Z informativnim izračunom se začasno odloči o upravičenosti do pravice, njeni višini in obdobju upravičenosti.
Informativni izračun bo imel enako vsebino kot odločba in stranki bo vročen na enak način kot velja pravilo za vročanje odločb za pravice iz javnih sredstev (navadno vročanje z dostavo v hišni predalčnik, šteje se da je vročitev opravljena 21 dan od dneva odpreme, ki je označen na informativnem izračunu).
Če se stranka ne bo strinjala z ugotovitvijo v informativnem izračunu, bo lahko vložila UGOVOR, o katerem odloča CSD. Rok za vložitev ugovora je 15 dni od dneva vročitve.
Ministrstvo je tudi pripravilo predlog ugovora (DOCX), ki ga upravičenci lahko uporabijo, in je objavljen na spletnih straneh ministrstva in centrov za socialno delo.
Zoper ugovor, CSD izda odločbo, zoper katero stranka vloži pritožbo.
Pri informativnem izračunu je pomembno, da se pravica začne izvrševati z dnem odpreme informativnega izračuna in vložen ugovor ne zadrži izvrševanja informativnega izračuna.
Če oseba ne vloži ugovora, se informativni izračun šteje za dokončno odločbo centra za socialno delo. Oseba, ki zoper informativni izračun ni ugovarjala, nima pravice do pritožbe.
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
V uporabi je nova vloga za uveljavljanje pravice do varstvenega dodatka.
Vlagatelj lahko s to vlogo uveljavlja pravico do varstvenega dodatka in hkrati tudi pravico do denarne socialne pomoči in pravico do plačila prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje. Vlogo najdete tukaj (PDF).
Če želi vlagatelj uveljavljati tudi ostale pravice iz javnih sredstev, (npr. otroški dodatek, znižano plačilo vrtca, subvencijo najemnine, državno štipendijo), mora izpolniti Enotno vlogo za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev (najdete jo tukaj).
KAKO vložite vlogo? Vlogo vložite na svoj center za socialno delo po navadni ali priporočeni pošti, v nabiralnik pred centrom za socialno delo ali v času epidemije po elektronski pošti. Če potrebujete pomoč pri izpolnjevanju vloge, se lahko obrnete na svoj center za socialno delo. Kontaktne podatke najdete tukaj.
KOMU JE NAMENJEN? Namenjen je tistim, ki si materialne varnosti ne morejo zagotoviti zaradi okoliščin, na katere sami ne morejo vplivati. Z varstvenim dodatkom se upravičencu za čas prebivanja v Republiki Sloveniji zagotavljajo sredstva za kritje življenjskih stroškov, ki nastanejo v daljšem časovnem obdobju (stroški z vzdrževanjem stanovanja, nadomeščanjem trajnih potrošnih dobrin ipd.) in niso stroški za zadovoljevanje minimalnih življenjskih potreb.
Do varstvenega dodatka so upravičene osebe, ki so trajno nezaposljive, trajno nezmožne za delo ali nezaposlene ženske starejše od 63 let oz. moški starejši od 65 let, če njihov dohodek oz. lastni dohodek družine ne presega pa cenzusa za varstveni dodatek.
Objavljen je količnik uskladitve preživnin in nadomestil preživnin za leto 2021. Na podlagi objavljenega količnika ostajajo vse preživnine na isti višini in se ne uskladijo, razen preživnine, določene ali dogovorjene v mesecu maju 2020, ki se povečajo za 0,8%.
Letos obvestila o uskladitvi preživnin tako ne bodo izdana. Preživnine ostajajo nespremenjene. Izjema so preživnine določene v maju 2020.