Interventna služba
Interventna služba centrov za socialno delo izvaja nujna opravila, ki preprečujejo ali zmanjšujejo ogroženost žrtve nasilja na podlagi obvestila policije in nudi prvo socialno pomoč ter pomoč pri namestitvi v varno okolje, kadar gre za:
- mladoletnega otroka, ki je ogrožen, ostane brez staršev…,
- žrtev nasilja v družini,
- osebo, ki ji je odvzeta poslovna sposobnost ali podaljšana roditeljska pravica in ostane brez varstva ali oskrbe,
- starejšo osebo, ki je brez svojcev in se zaradi starostnih sprememb znajde v hudi stiski ali se izgubi.
Interventna služba deluje na območju delovanja in pristojnosti CSD Celje in njegovih enot Celje, Laško, Šentjur, Slovenske Konjice in Šmarje pri Jelšah v času:
- ponedeljek, torek in četrtek od 15.00 ure do 7.00 ure zjutraj prihodnjega dne,
- sredo od 17.00 ure do 7.00 ure zjutraj prihodnjega dne,
- petek od 13.00 ure do ponedeljka do 7.00 ure,
- vse dela proste dni in praznike.
V primeru, da potrebujete pomoč interventne službe pokličite policijo, saj je telefonska številka tajna.
Koordinatorica za preprečevanje nasilja: Gabrijela Čoklc, univ. dipl. soc. del., tel. št. 03 425 63 35
Krizni center za mlade
Krizni center za mlade Celje je organizacijska enota CSD Celje in je pričel s svojim delovanje decembra leta 1998. Nastal je kot drugi od sedanjih devet KCM v Sloveniji. Je regijsko organiziran center, ki pokriva 8 upravnih enot: Celje, Laško, Šentjur pri Celju, Šmarje pri Jelšah, Slovenske Konjice, Velenje, Žalec in Mozirje.
Namen in cilj delovanja KCM je usmerjen predvsem v pomoč otrokom in mladostnikom do 18. leta starosti, ki zaradi osebne stiske ali konfliktnega okolja najdejo edino rešitev v umiku, bodisi zaradi nevzdržnih razmer doma (zlorabe, konflikti, nasilje, alkohol….), zaradi upora staršem iz različnih razlogov, zavrnitve s strani staršev, težav v šoli, osebne in čustvene prizadetosti, stisk ob razmišljanju o samostojnosti IPD. Tu imajo otroci in mladostniki dostop do ustreznih informacij o možnostih reševanja stiske in tudi možnost ter pravico, da se samostojno odločajo za katerokoli od ponujenih rešitev.
V KCM lahko pride otrok ali mladostnik sam ali po nasvetu in usmeritvi druge osebe (svetovalne službe, socialnega delavca na CSD….). Pomembno pa je, da se prostovoljno odloči, da ostane v KCM in sam čuti potrebo po pomoči. V KCM lahko ostane največ 21 dni.
Delo v KCM v grobem delimo na dve ravni:
- otrokom in mladostnikom nudimo 24- urno varnost, zatočišče in oskrbo, kadar je potreben hiter in začasen umik iz družine,
- dnevna obravnava - pogovori .
Način dela: osebna pomoč mladim, svetovanje, zatočišče in oskrba, skupno iskanje možnosti za ustreznejše reševanje težav, pripravo mladih na vrnitev v njihovo družino ali bivanje drugje.