Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije je objavil javni razpis za pridobitev štipendije na področju socialnega varstva za pridobitev izobrazbe socialni delavec na izobraževalnem programu prve stopnje, in sicer za tretji in četrti letnik in prvi letnik druge stopnje za študijsko leto 2024/2025.
Cilji javnega razpisa za dodeljevanje štipendij na področju socialnega varstva za pridobitev izobrazbe socialni delavec so odziv na dolgoročne prednostne in zaposlitvene potrebe primarno centrov za socialno delo, drugih javnih zavodov na področju socialnega varstva ter dela v socialnovarstvenih programih, spodbujanje k odločanju za poklic socialni delavec in krepitev ugleda strokovnih delavcev na področju socialnega varstva.
Na voljo je prenovljena različica Vodnika po socialnih pravicah. Vodnik po socialnih pravicah socialno ogroženim ljudem in njihovim družinam pomaga, da na preprost način ugotovijo, do katerih denarnih prejemkov, subvencij in znižanih plačil so upravičeni in kako svoje pravice lahko uveljavljajo.
Center za socialno delo Maribor je kot proračunski uporabnik v skladu s Pravilnikom o usmeritvah za usklajeno delovanje sistema notranjega nadzora javnih financ (Ur. l. RS št 72/2002 in 97/2023) za vsako koledarsko leto z namenom preverjanja poslovanja in svetovanja ter izboljšanja poslovanja zavezan za izvedbo notranje revizije.
V današnjem svetu, kjer se hitro spreminjajo vrednote in dinamika medgeneracijskih odnosov, se moramo zavedati, da je skrb za naše starejše ena izmed temeljnih moralnih in etičnih dolžnosti. Žal pa se v naši družbi soočamo z resno težavo - nasiljem nad starejšimi. Statistični podatki kažejo, da je nasilje nad starejšimi globalni problem, ki prizadene številne države. Po poročilu Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) je vsaj 1 od 6 ljudi starejših od 60 let vsako leto žrtev neke oblike zlorabe. Vendar pa je le 1 od 24 primerov nasilja nad starejšimi prijavljen organom pregona.
Vodnik po socialnih pravicah socialno ogroženim ljudem in njihovim družinam pomaga, da na preprost način ugotovijo, do katerih denarnih prejemkov, subvencij in znižanih plačil so upravičeni in kako svoje pravice lahko uveljavljajo. Vodnik, kot pregledna in kakovostna brošura, informira tudi, kateri socialnovarstveni programi se izvajajo na centrih za socialno delo in v okviru nevladnih organizacij v njihovi okolici ter kakšne oblike pomoči jim lahko nudijo socialni delavci.